29 Temmuz 2008 Salı

Türkiye, Sansür ve İnternet

Süreç nereye kadar uzanıyor bilmiyorum. Elbet daha önce de erişime kapatılan siteler olmuştur. Ancak internette sansürün Türkiye gündemine girmesi geçen sene YouTube'un kapatılmasıyla oldu.

Site kapatmaları iyice ayyuka çıktıkça, YouTube ve AliBaba gibi popüler sitelerden başka hangi sitelerin erişime kapatıldığını merak etmeye başladım.

İnternette yaptığım aramalar ve arkadaşlara danışma dönemlerinden sonra böyle bir listenin olduğunu ancak düzenleyicisinin listeyi ikide bir değiştirmekten sıkıldığını ve öfkelendiğini gördüm.

İnternette kamuya açık devlet kaynaklarına da baktım ancak yine başarısız oldum.

En sonunda bu konuya duyarlı internet kullanıcılarının katkısıyla bir liste oluşturabileceğimizi düşünmeye başladım. Önce Ruby on Rails maceralarım dolayısıyla böyle bir sitenin uygulama kodunu kendim yazmayı düşündüm. Ancak hem güvenlik hem de hosting masrafları düşünülünce Blogger'da kurmak daha uygun göründü.

Sitede daimi bir post olarak Google Documents'ta yarattığım bir listeyi sunuyorum. Bu postta ziyaretçilerin kapatılan siteleri bildirmesi için bir form da var. Bu form aracılığıyla göndereeğiniz bilgileri kontrol ettikten sonra listeye ekleyeceğim.

Ayrıca Türkiye'de İnternet'in yeni sayılmasa da kullanıcıların çoğu için yeni olan bazı sorunlarıyla da ilgili yorum içerikli haberler yapmayı düşünüyorum. Bunlar daha çok özel hayatın gizliliği ve teknolojinin sosyal yaşamımıza getirdiği yeni boyutlar ve bunlardan kaynaklanan sorunlarla ilgili olacak. Belki de sansürün arkasından dolanmak için gerekli olan giriş bilgisini veren postlar da olmalı.

Hiç yorum yok: